Mleko
Administrator
Do³±czy³: 31 Pa¼ 2007
Posty: 830
Przeczyta³: 0 tematów
Pomóg³: 15 razy Ostrze¿eñ: 0/5 Sk±d: z Chabrowej :P P³eæ:
|
Wys³any: Wto 9:55, 25 Mar 2008 Temat postu: Instytut Niepokalanej Matki Ko¶cio³a |
|
|
. . . . . . . . .
Prezentacja
Pocz±tki za³o¿onego przez ks. Franciszka Blachnickiego Instytutu Niepokalanej Matki Ko¶cio³a siêgaj± 1957 roku, kiedy „pierwsza pi±tka” zamieszka³a razem i zaanga¿owa³a siê w prace przy tworzonym przez niego O¶rodku Katechetycznym w Katowicach, który z czasem przekszta³ci³ siê w Centralê Krucjaty Trze¼wo¶ci i Wstrzemiê¼liwo¶ci. Po likwidacji tego centrum przez SB w sierpniu 1960 roku pierwsze cz³onkinie nowego instytutu ¶wieckiego podjê³y studia w Krakowie, wtedy te¿ dla czê¶ci z nich otworzy³a siê mo¿liwo¶æ zamieszkania w Kro¶cienku, gdzie pó¼niej powsta³o Centrum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie.
Od pocz±tku cz³onkinie instytutu towarzyszy³y ks. Blachnickiemu przy organizowaniu pierwszych oaz dla ministrantów, a po Soborze Watykañskim II anga¿owa³y siê w coraz dynamiczniej rozwijaj±cy siê Ruch ¯ywego Ko¶cio³a zwany od 1976 toku Ruchem ¦wiat³o-¯ycie. Obecnie pos³uguj± w centrach tego ruchu m.in. w Kro¶cienku nad Dunajcem oraz w Carlsbergu w Niemczech, anga¿uj± siê w pos³ugê ruchu tak¿e w wielu diecezjach i parafiach.
Aktualnie 2/3 cz³onkiñ INMK praktykuje ¿ycie we wspólnotach zamieszkania, natomiast 1/3 ¿yje indywidualnie, pozostaj±c w swoich ¶rodowiskach i pracuj±c zawodowo.
Wiele z cz³onkiñ pos³uguje w centrach Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, a tak¿e anga¿uje siê w dzia³alno¶æ Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka m.in. prowadz±c rekolekcje ewangelizacyjne dla uzale¿nionych, ale tak¿e kursy i szkolenia z pedagogiki zabawy, metod aktywizuj±cych w katechezie oraz szkolenia wodzirejów zabaw bezalkoholowych. Z inicjatywy instytutu w Lublinie powsta³a grupa „Odwaga”, która – zgodnie z nauczaniem Ko¶cio³a – s³u¿y pomoc± duchow± i terapi± osobom o sk³onno¶ciach homoseksualnych, które pragn± zmieniæ swój styl ¿ycia. Z inspiracji jednej z cz³onkiñ powsta³ Katolicki Telefon Zaufania w jednej z polskich diecezji.
W¶ród cz³onkiñ INMK s± tak¿e katechetki, kilku psychologów, pedagogów, nauczycielka angielskiego oraz nauczyciel akademicki i bibliotekarka wy¿szej uczelni, ponadto dziennikarka, farmaceutka i dzia³aczka pro-life.
INMK zosta³ zatwierdzony na prawie diecezjalnym w 1996 roku przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa ¯yciñskiego. Jako ¶wiecki instytut ¿ycia konsekrowanego zrzesza kobiety, które pozostaj±c osobami ¶wieckimi sk³adaj± ¶luby czysto¶ci i pos³uszeñstwa, ¿yj± duchowo¶ci± Ruchu ¦wiat³o-¯ycie.
Cz³onkowie instytutów ¶wieckich ¿yj± pojedynczo lub we wspólnotach, niekiedy podejmuj± konkretne dzie³a apostolskie, ale najczê¶ciej poprzez sam± swoj± obecno¶æ w ró¿nych ¶rodowiskach staraj± siê wnosiæ tam, gdzie ¿yj± i pracuj±, przes³anie Ewangelii. Sk³adaj± ¶luby czysto¶ci, ubóstwa i pos³uszeñstwa, ale pozostaj± w swoich ¶rodowiskach, gdzie ¿yj± i pracuj± tak jak inni ¶wieccy katolicy. Nie nosz± ¿adnych oznak swojej konsekracji i – najczê¶ciej – nie ujawniaj± faktu swej przynale¿no¶ci do instytutu ¶wieckiego by tym skuteczniej (bo bez „etykiet”) oddzia³ywaæ apostolsko.
Tê stosunkowo now± formê ¿ycia konsekrowanego w ¶wiecie zatwierdzi³ 2 lutego 1947 roku papie¿ Pius XII. Instytuty ¶wieckie zrzeszaj± osoby, które sk³adaj± ¶luby czysto¶ci, ubóstwa i pos³uszeñstwa a jednocze¶nie ¿yj± w swoim ¶wieckim otoczeniu – pojedynczo lub we wspólnotach. Swoje apostolstwo – jak to wyra¿a adhortacja o ¿yciu konsekrowanym „Vita consecrata” pe³ni± „w ¶wiecie i za pomoc± ¶rodków tego ¶wiata” czyli przez pracê zawodow± i ró¿ne formy ¶wieckiej dzia³alno¶ci.
W Polsce ponad 1,1 tys. ¶wieckich konsekrowanych zrzeszonych jest w 34 instytutach. Do najliczniejszych nale¿±: za³o¿ony w 1986 roku ¦wiecki Instytut Maryi S³u¿ebnicy Pañskiej – wywodz±cy siê z Ruchu Rodzin Nazaretañskich, „Elianum” – instytut ¶wiecki o duchowo¶ci karmelitañskiej, oraz ¿eñski Instytut ¦wiecki Chrystusa Króla, którego pocz±tki siêgaj± czasów II wojny ¶wiatowej. INMK nale¿y do jednych z liczniejszych.
Wed³ug najnowszych danych, na ¶wiecie jest obecnie 214 instytutów ¶wieckich; 72 z nich zosta³y zatwierdzone na prawie papieskim, a 132 na prawie diecezjalnym. ¦wiatowa Konferencja Instytutów ¦wieckich (CMIS), której w aktualnej kadencji przewodniczy odpowiedzialna g³ówna INMK Ewa Kusz – zrzesza 184 instytuty ¶wieckie z ca³ego ¶wiata i koordynuje wspó³pracê pomiêdzy nimi. £±cznie nale¿y do nich ok. 40 tys. ¶wieckich konsekrowanych.
Post zosta³ pochwalony 0 razy
|
|