Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach  Strona G³ówna Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach
Forum dla wszyskich obecnych i by³ych cz³onków oraz sympatyków Oazy w Kozach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Domowy Ko¶ció³

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Historia Ruchu ¦wia³o-¯ycie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Mleko
Administrator
Administrator



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2007
Posty: 830
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 15 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: z Chabrowej :P
P³eæ: Mê¿czyzna

PostWys³any: Wto 14:46, 25 Mar 2008    Temat postu: Domowy Ko¶ció³

Domowy Ko¶ciól
ga³±¼ rodzinna Ruchu ¦wiat³o-¯ycie


"Przymierze ma³¿eñskie, przez które mê¿czyzna i kobieta tworz± ze sob± wspólnotê ca³ego ¿ycia, skierowan± ze swej natury na dobro ma³¿onków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zosta³o miêdzy ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godno¶ci sakramentu."
Ks. Franciszek Blachnicki, za³o¿yciel Domowego Ko¶cio³a, ga³êzi rodzinnej Ruchu ¦wiat³o-¯ycie mówi±c o sakramencie ma³¿eñstwa zwraca³ uwagê, ze znakiem widzialnym s± tutaj relacje osobowe miêdzy dwojgiem, którzy zawieraj± przymierze ma³¿eñskie. Jednak relacje miêdzy mê¿czyzn± i kobiet± nie s± wolne od z³a, które dotyka cz³owieka tak z zewn±trz, jak i z jego wnêtrza. Ten nieporz±dek wynikaj±cy z grzechu wypaczy³ wzajemn± komuniê mê¿czyzny i kobiety, jaka by³a od pocz±tku darem Stwórcy. "W sakramencie ma³¿eñstwa to Bóg czyni siebie gwarantem i zobowi±zuje siê dokonaæ tego, co znaki sakramentalne wyra¿aj± i co jest w nich celebrowane, mianowicie ukszta³towania jedno¶ci z dwojga ró¿nych.".
Domowy Ko¶ció³ Ruchu ¦wiat³o-¯ycie pomaga ma³¿onkom sakramentalnym czerpaæ z ³aski i mocy sakramentu ma³¿eñstwa, uczy jak ¿yæ tym sakramentem i celebrowaæ go przez ca³e ¿ycie. £±czy on w sobie charyzmaty Ruchu ¦wiat³o-¯ycie i miêdzynarodowego ruchu ma³¿eñstw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przej±³ idea³ duchowo¶ci ma³¿eñskiej, czyli d±¿enia ku Bogu w jedno¶ci ze wspó³ma³¿onkiem.
Duchowo¶æ ma³¿eñska proponowana w ramach Domowego Ko¶cio³a jest realizowana poprzez przyjêcie elementów formacyjnych nazywanych zobowi±zaniami - darami. S± to codzienna modlitwa osobista po³±czona z lektur± Pisma ¦wiêtego, regularne spotkanie ze s³owem Bo¿ym, codzienna modlitwa ma³¿eñska jako wspólne stawanie przed Panem, codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesiêczny dialog ma³¿eñski i wynikaj±ca z niego regu³a ¿ycia (systematyczna praca nad sob±), uczestnictwo w comiesiêcznych spotkaniach formacyjnych krêgu (grupa 4-7 ma³¿eñstw), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych. Nie s± one celem samym w sobie, ale ¶rodkiem do celu. Ich realizowanie odbywa siê w ma³¿eñstwie poprzez codzienny wspólny wysi³ek ma³¿onków, podejmuj±cych i realizuj±cych poszczególne zobowi±zania oraz poprzez wzajemn± pomoc ma³¿eñstw w krêgu w d±¿eniu do Chrystusa (idea ma³ej grupy jako ¶rodowiska koniecznego do wzrostu wiary).
Ma³¿eñstwa nale¿±ce do Domowego Ko¶cio³a wezwane s± do pos³ugi na rzecz w³asnej rodziny, pos³ugi rozumianej jako budowanie wspólnoty wiary, nadziei i mi³o¶ci. Wspólnoty, w której ¶wiadomo¶æ, ¿e wszyscy jej cz³onkowie s± dzieæmi Jedynego Boga i st±d posiadaj± sw± niepowtarzalno¶æ oraz godno¶æ, bez wzglêdu na wiek i stopieñ rozwoju. Taka ¶wiadomo¶æ uzdalnia do wielkodusznej postawy s³u¿by na rzecz rodziny i poszczególnych jej cz³onków, a tak¿e przyjmowania daru s³u¿by od innych. Wtedy wspólnota rodzinna staje siê wielk± szans± dla wszechstronnego rozwoju cz³owieka - jego wzrastania w Bogu, poznawania prawdy o sobie samym, uczenia siê mi³o¶ci.
Wymienione wcze¶niej elementy formacyjne - zobowi±zania ucz± ma³¿onków spe³niania w swojej rodzinie funkcji kap³añskiej, nauczycielskiej i królewskiej, o których mówi± dokumenty Ko¶cio³a . Nale¿y tutaj zaznaczyæ, ¿e im wcze¶niej (chodzi o sta¿ ma³¿eñski i wiek dzieci) ma³¿onkowie wejd± na drogê formacji Domowego Ko¶cio³a, tym ³atwiej im spe³niaæ pos³ugê na rzecz swojej rodziny. Ma³e dzieci wychowywane w klimacie ¶wiadomej wspólnoty chrze¶cijañskiej w sposób naturalny wzrastaj± we wierze, ucz±c siê Boga przez wspóln± modlitwê rodzinn±, potem lekturê S³owa Bo¿ego, swoiste krêgi biblijne w rodzinie, modlitwê Liturgi± Godzin. Mo¿liwo¶æ zadawania pytañ zwi±zanych z wiar±, na równi z pytaniami z innych dziedzin ¿ycia, poczucie akceptacji i mi³o¶ci, ¶wiadomo¶æ mi³o¶ci Pana Boga - s± ogromnym zapleczem si³y i równowagi dla dziecka, gdy zaczyna wchodziæ w czas dorastania i odkrywania w³asnej drogi ¿ycia. Ma³¿onkowie za¶ maj± wiêksz± szansê na budowanie mi³o¶ci zdrowej, wolnej od g³êbokich zranieñ, wspieraj±cej wspó³ma³¿onka w jego dojrzewaniu na p³aszczy¼nie ludzkiej i duchowej. Bêd± "odwo³ywali siê do mocy sakramentu, która pozwala ka¿demu z nich wej¶æ w trudno¶ci spowodowane blisko¶ci± drugiego."
Anna i Jacek Nowakowie


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Historia Ruchu ¦wia³o-¯ycie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin